Skip to main content

Igaühel on oma nägemus sellest, mis on unistuste aed. Hästi kujundatud hoov loob suurepärase esmamulje ning mõjub tervitavalt ja kutsuvalt.
Lisage aiakujundusse oma “hea-tunde” tegur, mis aitab muuta aia säravaks ja tervitab nii pererahvast kui külalisi!

Siin on mõned ideed inspiratsiooniks istutusalade rajamisel.

Ilusate istutusalade rajamine

Hooaja lilled

Hooaja lilled on parim viis aia uuendamiseks ja taaselustamiseks. Traditsiooniliselt on hooaja taimede kasvuperioodi eeldatav eluiga üks kasvuhooaeg. Nad õitsevad kevadel ja suvel, lisades maastikule värvi ja mustreid, andes võimaluse värskendada koduaeda kordumatu kujundusega igal aastal.
Üheaastaseid taimi on kõige parem istutada kevadel, et neil oleks piisavalt aega oma uues keskkonnas kohaneda. Taimede jaoks on oluline tervislik elukeskkond, mistõttu on kasvupinnase ettevalmistus väga oluline etapp.
Hooaja lillede valimisel tuleb lähtuda istutuskoha asukohast ja seda mõjutavatest teguritest, sh päikesevalguse, varju, niiskuse ja temperatuuriga. Koostöös oma heade partneritega saame aidata teil määrata, millised taimed sobivad teie väliruumi jaoks kõige paremini.

Liblika- ja linnuaed

Rajage tagahoovi enda isiklik lindude või liblikate aed. Valides peenrasse õiged lilleseaded, mis aitavad saavutada tasakaalu ja meelitavad ligi teatud linnuliike ja liblikaid.
Kuigi liblikaed õitseb enamasti suvel, siis saab lindude aedasid nautida aastaringselt. Selleks tuleb istutada püsikuid ja põõsaid, mis meelitavad ligi kohalikke linde, pakkudes neile vajalikku toitu.
Lindudel on iluaias selge eelis – nad aitavad loomulikul teel kahjureid eemaldada, millede tekitatud infektsioonid on aedniku halvim õudusunenägu ja paljud omanikud on arusaadavalt vastumeelsed või ettevaatlikud kasutamaks kemikaale kahjuritest vabanemiseks. Pöörake oma tagahoov osaliselt linnuaiaks, et vähendada soovimatuid putukaid ja ohjata kahjureid.

Konteinerhaljastus

Paigutades konteinerelemendid strateegiliselt, loome aias visuaalselt atraktiivsed ruumid, mis ühendavad sise- ja välisstiili. Konteinerhaljastusega saab lisada värvi ja kontrasti aedadesse, mis muidu tunduvad tühjana. Haljastuskonteinerite võlu seisneb ka selles, et neid saab paigutada aias praktiliselt kõikjale täitmaks hooajalist või aastaringset kujunduslikku funktsiooni.

Taimede valik on täiesti individuaalne. Konteinerhaljastusega saab luua mõnusat atmosfääri isegi talvel ja loomulikult ka teistel aastaaegadel. Mõned taimed vajavad rohkem hooldust kui teised, kuid nende jaoks, kellel on „käsi mullas“, on see teretulnud asjaolu. Konteinerid on erakordselt kerge asendada kasvuperioodil ja ka aastaaegadel!

Lõikelilleaed

Aedniku jaoks ei ole paremat hommikust tegevust kui lilleaias jalutamine, et noppida vaasi mõned kodused lilleõied. Pole paremat kingitust, kui see, mille te ise loote.
Lõikelilleaias on oluline meeles pidada, et lõikelilled on mõeldud konkreetseks otstarbeks, mistõttu ei pruugi need olla parim viis loomaks privaatsust või ühtlast ja sümmeetrilist visuaalset külge. Kuid siiski leiab üks lõikelillepeenar omale koha igas aias. Teatud liigid, nagu päevalilled ja saialilled, vajavad kasvamiseks vähem aega kui teised. Mõned lilled nõuavad erilist niisutussüsteemi, vältimaks ära kuivamist. Teised võivad vajada rohkem varju või paremat valgustust. Kõik need kaalutlused võetakse projekteerimisetapis arvesse.

Looduslik aed

Kohalike taimede istutamisel tagahoovi on palju soodustavaid tegurid hooldamise ja kulude osas. Esiteks vähendab see hooldusega seotud tegevusi. Kuna selles piirkonnas juba kasvavad taimed, võib kindel olla, et nad suudavad õitseda ka koduaias. Hooldus maksab vähem, kuna enamik kohalikest taimedest ei vaja täiendavat niisutust ega väetamist, et tervislikult elada.

Istutamine on ka looduslike aedadega lihtsam, sest olemasolev pinnas sobib looduslike taimedele. Taimede importimisel võivad ilmneda toitainete puudujäägid. Kasutades taimi, mis orgaaniliselt kasvavad teie piirkonnas, võib selle probleemi praktiliselt kõrvaldada.

Privaatsust lisavad istutusalad

Ei pea ehitama tingimata kindlust, et saada privaatsust naabritest ja uudishimulistest möödujadest. Mõned põõsad ja puud on piisavalt suured, et pakkuda varjupaika, lisades samal ajal aiale visuaalset külge.
Kõige sagedamini kasutatakse privaatsuse loomisel hekke. Neid saab pügada erineva kuju, kõrguse ja stiiliga ning vormida kena, puhta välimuse, kuid see ei ole ainus istutusmaterjal privaatsuse loomisel.
Üks tehnika, mida kasutada on mitmekihiline istutamine, kus kasutatakse erinevate taimekasvatuste kombinatsioone, et luua tugev visuaalne efekt, mis täidab aiapiiri kaunilt. Õigete taimeliikide valimine annab taimedele võimaluse oma lehestikku korralikult kihistada. Looduslikud varjupuud on populaarsed, kuna need kasvavad üsna pikaks. Ülejäänud tühjad ruumid täidetakse erinevate püsikute, taimede ja põõsastega, mis pakuvad visuaalselt atraktiivset segu ning kaitsevad ka naabrite ja pealtvaatajate pilkude eest.

istutusalade rajamine eri tasapindadel

Meie poolt pakutavad teenused:

 • Konsultatsioon ja kontseptsiooni väljatöötamine
 • Haljasalade projekteerimine
 • Haljasalade mõõtmine ja märkimine
 • Kasvupinna ettevalmistustööd
 • Istutusalade rajamine
 • Kiviktaimlate rajamine
 • Puude istutamine
 • Põõsaste istutamine
 • Püsikute istutamine
 • Hekkide rajamine
 • Multsimine

Millest alustada?

Millest alustada? – Esmalt tuleks aed üle vaadata ja arvesse võtta nii kasutusmugavust kui ka kujunduslikku poolt. Tuleks lähtuda isiklikest eelistustest ja maitsest, kuid arvestada ka istutusalade asukoha ja pinnase erisustega ning luua õiged tingimused taimedele.

Millist stiili valida?

Elumaja on kõige tähtsam osa aia kujunduses. Sellest lähtuvalt tuleks arvestada maja stiili, ümbritsevat loodust, päikese liikumist, ning asukohta eripärasid, et täiendada ja kaunistada elumaja ilu, mitte jätta seda ümbritseva varju. Lillepeenrad võimaldavad kombineerida erinevaid värve ja luua huvitavaid kujundusi. Oluline on tähelepanu pöörata sellele, kuidas on istutusalad presenteeritud aia planeeringut arvesse võttes.

Milliseid taimi valida?

Taimede valimisel tuleks mõelda kui palju on aega nende hooldamisele kulutada. Istutusala planeerida ja rajada on lõbus, kuid kui taimed on istutaud, algab hooldus rajatiste säilitamiseks. Tasub läbi mõelda, et kui palju aega ja raha on võimalik panustada istutusalade hooldamisele, säilitamisele. Alati ei pruugi tagasihoidlik tähendada hooldevaba. Kas sobivad suvelilled, mis vajavad hooldust iga asta kogu hooaja vältel, või pigem põõsastaimed mis vajavad vähem hooldust.

Palju maksab?

Toome välja istutamise teenuste hinnad.

TEENUSED  ÜHIK    HIND alates/eur   
Haljasala aluspinna profileerimine m2 1,5
Murupinna rajamine koos kasvumulla h=10cm ja muruseemnega m2 2
Istutusalade ettevalmistus koos kasvumullaga h=30cm m2 9
Puu (tüve läbimõõt 1m kõrguselt 8cm) istutamine koos tugivaiade, multsi ja kasvumullaga 1m3 tk 90
Multši paigaldamine istutusaladele m2 1,5
püsikute istutamine tk 2
kuni 1m istiku istutamine tk 4,5
Okaspuu istiku istutamine tk 6
Puud kõrgusega kuni 3m istutamine tk 60

*Hindadele lisandub käibemaks 20%
*Teenuste hinnad ei asenda pakkumist.
*Koduhaljastus OÜ jätab endale õiguse muuta hinnakirja ette teatamata

Hakkame pihta!

Võtke julgelt ühendust ja kohtuge meie spetsialistiga. Koostame Teile hinnapakkumise.

Võta ühendust