Skip to main content

Terrass on nii praktiline kui ka meelelahutuslik maja osa ning loob palju uusi võimalusi ajaveetmiseks. Terrassi ehitusel tasub silmas pidada asukoha valikut. Päikese liikumise suunda, privaatsust, võimalusel valida tuulevaiksem koht. Oluline on ka tähelepanu pöörata kellele terrass on mõeldud. Kas peres on lapsi, eakaid või koduloomi. Sellest olenevalt tasub mõelda terrassi suuruse, kuju, erinevate tasandite, treppide, panduste, käsipuude, piirete, katuse, valgus- ja helilahenduste ja muu vajaliku peale.

Ilusate terrasside ehitus koos katusega

Inspiratsiooniks kaasaegne terrassi kujundamisel

Hästi kujundatud terrass ei sea esmajärjekorda mitte ainult esteetilisust, vaid ka funktsioone ja mugavust. Eesmärgiks on muuta välistingimustes aja veetmine nauditavaks ja mugavaks nii pererahva kui külaliste jaoks. Kuid kuidas ühendada kaasaegse disain ja mugavus, et luua mõnus atmosfäär, kus lõõgastuda peale kurnavat tööpäeva. Pakume välja mõned ideed, et aidata Teil leida inspiratsiooni oma terrassi kujundamisel.

Meie poolt pakutavad teenused:

  • Terrassi vundamendi ehitus
  • Terrassi karkassi ehitus
  • Terrassilaua paigaldus (pealt kruvidega, peitkruvidega, klambritega)
  • Terrassi treppide ehitus ja panduste ehitus
  • Terrassi katuse ehitus
  • Lillekastide ja piirete ehitus
  • Valgussüsteemide ehitus

Siin on mõned näpunäited ja juhised tänapäevase terrassi kujundamiseks:

Kaasaegne ja moodne põhjamaine terrass

1. Vähem on rohkem

Kui tegemist on kaasaegse disainiga, on vähem alati rohkem. Kaasaegsed terrassid on puhtad, rafineeritud ja laitmatu väljanägemisega. Minimalism on saavutatav, hoides põhilisi asju lihtsa ja selgena. Dekoratiivsete elementidega püüdke hoida tagasihoidlikku, kuid läbimõeldud joont. Valige mõned funktsionaalsed detailid, mis mõjuvad visiitkaardina. Näiteks betoonist vaas või istepink.

2. Tooge siseruumid välja

Kavandage oma terrass nii, nagu kujundaksite oma kodu seest – hubane koht, kuhu saate pärast pikka ja väsitavat tööpäeva tulla, et puhata ja lõõgastuda. Mõelge sellest kui oma elutoast, söögitoast või köögist. Terrassi sisustus ei peaks erinema kodu sisust, välja arvatud, et viimistlus peaks olema paremini kohandatud ilmastiku muutumistega.

3. Kombineerige erinevaid tekstuure

Kuna tänapäeva terrassid jäävad tavaliselt neutraalsete fassaadide külge, võib lihtne stiil tunduda kuiv ja igav. Kuid tekstuuridega on võimalik disainile vürtsi lisada. Proovige materjalidega kontrasti luua, kuna see lisab üldisele välimusele sügavust ja mõõdet. Kombineerige pehmete ja kõvade pindade, siledate ja karmide viimistlusmaterjalidega – näiteks pinnastruktuuriga põrandaplaadid või kivid, mida ääristab haljasala kõrreliste ja dekoratiivkividega.

4. Lisage valgust

Kaasaegne stiil ei pruugi alati olla keskpärase ilmega. Mõnikord piisab kui rõhutada suurepärast, kuid lihtsat disaini. Segage kokku materjalid ja valgus, et kujunduse üldine välimus ei tunduks liiga monotoonne. Rõhutage valgusega kombineeritud maalähedasi materjale nagu puit ja looduskivi ning ümbritsevat haljastust loomaks tõeliselt hubast atmosfääri.

Terrassi ehituse ABC.

Terrassi vundamendi ehitus – Vundamendi ehituseks kasutatakse postvundamenti, mis moodustab platvormi alla korrapärase struktuuri kus postide vahekauguseks on 2,5 meetrit. Postvundamendi postide asemel võib kasutada ka puurvaiasid, eeldusel, et pinnas on liivane/savine. Kõige odavam vundamendi tüüp on ujuv vundament, mis tähendab plokkide paigaldamist aluspinna peale eeldusel, et aluspind on külmakerkekindel.

Terrassi karkassi ehitus – Terrassi konstruktsiooni valik tehakse vastavalt sellele, kui kõrgel asub platvorm maapinnast, kas on erinevaid tasandeid ja missugused on trepid. Karkass immutatakse antiseptilise puidukaitsevahendiga, et kaitsta puitu seente ja putukate eest. Lisaks tuleb puitkonstruktsioone kaitsta niiskumise eest ja teha nö tuulutatav karkass. Umbrohu tõrjeks paigaldatakse maapinnale geotekstiil kogu terrassi ulatuses, mis takistab umbrohu kasvu.

Terrassilaua paigaldus – Terrassilaua materjali spekter on väga lai nii kujult kui pinnatöötluselt. Kasutatumad lauatüübid on, immutatud (pruun/roheline) terrassilaud, kuumõlitatud terrassilaud (kauakestev tumepruun õli), puit-plastkomposiit terrassilaud (tehislaud, mis on hooldevaba) ja naturaalne lehis (lehis on vastupidav ja ilmastikukindel ilma keemilise töötluseta). Erinevatel laudadel on erinev paigaldusmeetod. Paigaldatakse pealt kinni kruvides (kruvipead jäävad näha), peidetud kruvimisel kasutatakse spetsiaalset rakist ja kruve (kruvipead näha ei jää), klambriga laudade kinnitamine eeldab terrassilaual klambrisoont ning spetsiaalseid klambreid ja kruve (kruvid ega klambrid näha ei jää).

Miks paigaldatakse terrassilauad üksteisest eraldi?

Puidu kahanemine ja paigaldusvuuk.
Erinevalt põrandalauast (punnühendus, mis jäigastab platvormi) paigaldatakse terrassilauad üksteisest eraldi 3-5 mm vahega, et oleks ruumi paisuda ja kahaneda vastavalt ilmaoludest tingitud niiskusesisaldusele. Tehasetoodangu näol on tegemist märja materjaliga, mis on maksimaalselt paisunud. Kui juhtub, et ostetud materjal on märg, siis võib lauad paigaldada ka ilma vaheta. Materjali kuivades kahaneb okaspuit kuni 8% tangensiaalses suunas, raadiuse suunas 4% ja piki tüve telge 0,5%. Mida laiem laud, seda rohkem kokku kuivab. Puidu kuivamise korral muutub materjali kuju sõltuvalt sellest, millisest tüve osast laud või pruss välja on saetud.

Kas värvida või õlitada terrassi?

Terrassi värvimine – Olemasoleva terrassi puhul on oluline jälgida, kas ja milline töötlus on puidule eelnevalt tehtud. Kui on tegemist tehaseimmutusega (pruun või roheline) terrassilauaga, siis mõne aasta möödudes laua värv tuhmub, muutub halliks ja antiseptiline kaitse nõrgeneb. Enne värskendamist tuleb terrass korralikult pesta (soovitav survepesu), kuivatada ning seejärel uue meelepärase kaitsekihiga katta. Värvimine tekitab puidu pinnale kaitsekihi kuid ei muuda puitu ennast vastupidavamaks! Suure kulumiskoormusega pidade viimistluseks on soovitav kasutada õli.

Terrassi õlitamine – Oluline on meeles pidada, et kord juba õlitatud terrassilauda tuleb õlibaasil kaitsevahendiga hooldada ka edaspidi. Eelnevalt töötlemata puit imab esmatöötlusel õli endasse üsna palju ning vajab korduvat töötlust. Õli ei jäta kaitsekihti puidu pinna peale vaid imbub puidu pooridesse. Korduva töötluse puhul täituvad poorid õliga, mis muudab puitmaterjali väga tugevaks, ilmastikukindlaks ja praktiliselt hooldevabaks. Õlitatud puitmaterjal säilitab oma värvi pikkadeks aastateks.

Terrassi ehitus hind?

Terrassi ehituse hind – sõltub keerukuse astmest ja materjali valikust. Terviklahenduse hinnad algavad 55 eurot/m². Sisaldab vundamendi ja puitosa ehitust koos kõikide vajaminevate materjalidega.

Terrassi hooldamise soovitused

Siin on väike nõuanded, kuidas hoida oma puidust terrassi tugeva ja ilusa ning tagada selle kestvus aastateks.

Puhastamine
Regulaarne puhastamine on võti puidust terrassi pikaealisuse tagamiseks. Terrassile koguneb tolmu, mustust, lehti, okaspuu neelu ja muid esemeid, mis võivad põhjustada plekke ja tõrkeid. Parim aeg puhastamiseks on enne suve algust või pärast sügist.

Terrassi saab puhastada survepesuriga või käsitsi puhastades. Survepesuri kasutamisel valige madalam rõhk, et vältida puidu kahjustamist. Käsitsi puhastamisel kasutage pehmet harja ja leige seebivett.

Õlitamine
Õlitamine on üks olulisemaid protseduure puidust terrassi hooldamisel. Õlitamine kaitseb puitu niiskuse ja päikese kahjulike mõjude eest. Lisaks annab õlitamine terrassile ka ilusa läike.

Enne õlitamist veenduge, et terrass oleks täiesti kuiv. Eemaldage kõik mustus ning laske pinnal enne õlitamist täielikult kuivada.

Terrassi õlitamiseks kasutage spetsiaalset õli (näiteks; Teakõli, Linaseemneõli, Tungõli), mis on mõeldud kasutamiseks välitingimustes. Kandke õli õhukese kihina puidu pinnale, kasutades harja või rullikut. Olge kindel, et õli kantakse ühtlaselt.

Laske õlil kuivada vastavalt tootja juhistele enne terrassi kasutamist. Enamasti kulub selleks paar päeva.

Värskendamine
Värskendamiseks tuleb terrass kõigepealt puhastada ja seejärel lihvida. Seejärel saab terrassi õlitada uuesti või katta uue värvikihiga.

Kui soovite terrassi uuesti värvida, valige spetsiaalne värv, mis on mõeldud kasutamiseks välitingimustes. Värvi pealekandmiseks kasutage rullikut või pintslit ning kandke värv ühtlaselt kogu terrassi pinnale

Hakkame pihta!

Võtke julgelt ühendust ja kohtuge meie spetsialistiga. Koostame Teile hinnapakkumise.

Võta ühendust